Ogród miejski

Ogród miejski to ogród wokół miejskiego domu, który powinien być ściśle powiązany ze stylem życia jego mieszkańców. Powinien stanowić przedłużenie domu.

Ogród miejski powinien przede wszystkim być dostosowany do stylu życia jego użytkowników, a więc także do charakteru, w jakim urządzone jest wnętrze domu. Ogród taki powinien więc spełniać podstawowy warunek – styl architektoniczny naszego domu bądź mieszkania musi harmonizować z jego zielonym otoczeniem. Jeżeli architektura charakteryzuje się mocnym stylem, wyraz otoczenia musi być silny. Natomiast przy łagodnych stylach musimy, zastosować kompozycje delikatniejsze, lżejsze, które nie przytłoczą użytkownika. Nowocześnie urządzony dom będzie domagał się minimalistycznego ogrodu, natomiast tradycyjne wnętrze wymagać będzie raczej klasycznego ogrodu formalnego. By spełnić ten warunek, dla małej architektury, nawierzchni czy mebli ogrodowych itp… stosuje się podobną kolorystykę i materiały do tych, które użyte zostały w domu. Łączącym elementem z ogrodem może być taras, który delikatnie wprowadza w krainę zieleni.

Miejski ogród najczęściej posiada niewielkie rozmiary, jego projekt więc musi być dobrze przemyślany a samo założenie wielofunkcyjne, praktyczne. Materiał roślinny musi być starannie dobrany, wybierajmy rośliny długo kwitnące lub ozdobne przez cały sezon np. zimozielone (bukszpany, rododendrony). Pamiętajmy, że zimą nasz ogród również musi być atrakcyjny. Nie warto szaleć z ilością gatunków, powinno ich być mało za to o wyrazistych formach i kolorach.

 

Ogród miejski

Ogród miejski