Ogród żwirowy

Żwir ma wiele zalet, jest łatwy w utrzymaniu a przede wszystkim poprawia estetykę ogrodu. Jeżeli chcemy stworzyć elegancką rabatę, nie bójmy się go stosować, gdyż jest idealnym tłem dla roślin.

Żwir w ogrodach może pełnić funkcję estetyczną, kolorystyczną bądź praktyczną, może bowiem zastąpić trawnik. Jest ważnym materiałem i składową stylu japońskiego lub śródziemnomorskiego. Dobrze sprawdza się też w niewielkich ogrodach miejskich o prostych formach, podkreślają znakomicie ich charakter.

Praktyczną stroną grysu bądź żwiru stosowanego na rabatach jest to, że zapobiega zachwaszczeniu. Mimo iż jest droższy od kory sosnowej, to ma nad nią dużą przewagę – nie ulega on rozkładowi i nie trzeba go co kilka lat uzupełniać.
Na rabaty, ścieżki czy w otoczeniu wody.

Żwiry w ogrodach stosowane są już od lat.

W ogrodach krajobrazowych żwirem wysypywano ścieżki. Niezastąpiony jest także na rabatach w stylu śródziemnomorskim, gdzie podkreśla rośliny o wyraźnym pokroju, które wyróżniają się wśród innych np. juki, liliowce, szachownice.
Sygnalizuje wodę w ogrodzie
Cudowne ogrody japońskie słyną ze żwirowych powierzchni, które przedstawiać mają wodę. Przeczesując małe kamyczki za pomocą grabi, układa się z fale.
Znaleźć go możemy także w założeniach nadwodnych, gdzie pięknie komponuje się ze strumieniami, sadzawkami a nawet większymi stawami. Jeśli nie mamy prawdziwej wody w ogrodzie, to za pomocą żwiru możemy stworzyć złudzenie jej obecności. Gdy na żwirowej rabacie posadzimy trawiaste rośliny (miskanty, rozplenice, irysy syberyskie czy turzyce) i dodamy kilka większych otoczaków, założenie to będzie łudząco przypominało kamienisty brzeg górskiego potoku.
Dodaje koloru

Żwir może także stanowić akcent kolorystyczny. Szeroka gama barw sprawia, iż mamy nieograniczone możliwość w tworzeniu rabat żwirowych. W ciemnych zakątkach stosujmy jasne tonacje, które rozświetlą rabatę. Tam, gdzie mamy dużo światła słonecznego możemy pokusić się o ciemniejsze odcienie żwirów lub grysów, stosując rośliny o jasnych liściach lub kwitnące na biało. Z grysu możemy stworzyć imitację płynącej rzeki albo zastosować go zamiast bruku na ścieżkach. Doskonale nadaje się jako tzw. ściółka na suche rabaty, szczególnie trawiaste. Miskanty, rozplenice, trzcinniki idealnie współgrają ze strukturą żwirów o rożnej frakcji i barwie. Także lawendy, mikołajki lub przegorzany to dobre rośliny na takie rabaty.

Żwir, ogród żwirowy
Żwir, ogród żwirowy