Jak pielęgnować róże?

Róże to piękne, uwielbiane przez wiele osób kwiaty. Doskonale prezentują się zarówno w niewielkim przydomowym ogródku, jak również w dużym ogrodzie przy restauracji, są też ozdobą hotelowych tarasów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że takie kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji – i właśnie na tym skupimy się poniżej.

jak pielęgnować róże poradnik

Koniecznie o tym pamiętaj!

Jeśli chcemy, by róże w naszym ogrodzie z daleka przyciągały wzrok, musimy zapewnić im prawidłową pielęgnację. O czym musimy pamiętać? Poniżej kilka podstawowych kwestii, które warto mieć na uwadze.

Sadzenie

Ważne jest już samo sadzenie takich roślin, podpowiadamy, że najlepszym miesiącem jest kwiecień. Zanim jednak posadzimy róże, musimy usunąć uszkodzone korzenie, a zdrowe nieco skrócić – długość, o którą powinniśmy skrócić korzenie zależy od gatunku róży. Przed sadzeniem korzenie róży powinny przez cały dzień moczyć się w środku grzybobójczym.

Przycinanie roślin

Róże należy również odpowiednio przycinać, warto więc w porę wyposażyć się w dobry sekator – dobrze poprzycinane róże z pewnością będą pięknie kwitnąć. Co ważne, w zależności od rodzaju, róże przycina się inaczej, zanim rozpoczniemy prace z tym związane, powinniśmy zdobyć wiedzę na temat sposobu przycinania danego gatunku. Dodamy jeszcze, że ścinanie kwiatów róży pobudza kwiat do wzrostu i wypuszczania kolejnych pąków.

Podlewanie

Oczywiście roże, tak jak każdą inną roślinę, musimy podlewać. Korzenie róż sięgają bardzo głęboko, należy więc podlewać je obficie, inaczej woda nie dotrze do głębszych warstw, gdzie znajdują się korzenie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc podlewanie rzadsze, ale obfite niż podlewanie częste z użyciem niewielkich ilości wody.

Uwaga, uwaga, woda ma dotrzeć do korzeni, nie lejemy jej na liście. Zraszając liście wodą możemy doprowadzić do tego, że na liściach pojawi się pleśń, a nasze piękne rośliny będą chorować.

A może nawóz?

Dobry nawóz, na przykład obornik, to bardzo dobry pomysł, który z pewnością sprawi, że nasze róże będą jeszcze piękniejsze, nawożenie należy również wzbogacić o nawóz mineralny. Co istotne, pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić w czerwcu, ostatnie pod koniec lipca. W sierpniu nie powinniśmy już nawozić róż.

Na koniec

Róże to kwiaty, którymi zachwycamy się od wieków. Dostępne są w wielu kolorach i odmianach. Abyśmy mogli cieszyć się ich pięknem przez długi czas musimy skupić się na prawidłowej pielęgnacji i zadbać o każdy szczegół. Warto więc, zgłębić wiedzę na temat gatunku róż, które chcemy posadzić w naszym ogrodzie, z pewnością odwdzięczą się nam za prawidłową pielęgnację.

Do dzieła!