Ogród chiński

Ogród chiński to brak symetrii, pozorny chaos układający się w spójną całość. Elementy ozdobne i rośliny występują w liczbie nieparzystej, a wszystko to dla nadania ogrodowi naturalności. Ma on wyglądać jak nienaruszony ludzką ręką element naturalnego krajobrazu.

Brak regularności łączy się tutaj z minimalizmem. Chińczycy stawiają na prostotę, zapewniającą jednak niepowtarzalną estetykę. Niemniej istotne jest również symboliczne znaczenie ogrodu, będącego symbolem istoty świata i życia.

W ogrodzie chińskim nie może zabraknąć wody. Najlepiej, jeśli występuje ona w postaci naturalnych strumyków i stawów, jednak sprawdzi się też odpowiednio wykonane oczko wodne. W chińskim ogrodzie nie może się również obejść bez kamieni, głazów i tworzonych przez nie pieczar. Rozłożenie poszczególnych elementów jest niesymetryczne, jednak zaplanowane. Między tworzonymi przez głazy imitacjami gór powstają kręte ścieżki, które zaprowadzą do dowolnej części ogrodu.

Całość architektury ogrodu chińskiego uzupełniają rośliny, takie jak chryzantemy czy orchidee. Są one rozlokowane na całym terenie ogrodu, przy ścieżkach, na głazach i nad wodą. Razem z pozostałymi elementami tworzą zachwycającą i niepowtarzalną chińską przestrzeń.


ogród chiński nr1

Sprawdź również inne > Ogrody przydomowe Poznań