Ogród formalny

Projekty ogrodów Poznań, Luboń, Swarzędz, Tarnowo Podgórne

Styl formalny posiada niezwykle bogatą i długą historię, gdyż jego korzenie sięgają Starożytności. Już w tak dawnych czasach równo przycinano żywopłoty, planując je jako elementy kompletnego projektu architektonicznego. Przez wieki styl ten ulegał ewolucjom i cieszył się zmienną popularnością. Nie zapomniano o nim jednak w Średniowieczu ani w Renesansie, natomiast prawdziwie odrodził się dopiero w Baroku, w tworzonych z rozmachem ogrodach królów Francji.

Ogród stworzony w stylu formalnym symbolizuję klasę i powagę, przez co pełni funkcję reprezentacyjną. Stanowi on także dowód wysokiego statusu. Z powyższych względów ogrody formalne zwykle powstają przed rezydencjami, eleganckimi hotelami, czy też ekskluzywnymi uzdrowiskami. Styl formalny stosuje się często na dziedzińcach, gdyż doskonale sprawdza się w przestrzeniach zamkniętych, ogrodzonych marmurowym murem lub naturalnym żywopłotem.

Istotą ogrodu formalnego są symetria i dokładność. Kompozycje geometryczne powstają wedle jasno sprecyzowanego planu. Równo ścięte żywopłoty, symbolizujące okiełznanie przez człowieka natury, to oznaka panowania nad przyrodą, symbol siły gospodarza. Nie ma tu miejsca na przypadek, każdy szczegół jest dopracowany przez ogrodnika. Stałe elementy obecne w ogrodzie formalnym to rzeźby roślinne i naturalne labirynty.

Ważną funkcję w stylu formalnym pełnią osie widokowe tworzone przez symetryczne podziały tworzone przez ogrodnika. Na końcu każdej osi znajduje się obiekt będący jej zwieńczeniem. Może to być rzeźba, naturalna lub marmurowa, zbiornik wodny typu fontanna, lub konstrukcja drewniana.

Woda obecna w ogrodzie formalnym powinna być ubrana w symetryczne ramy. Fontanny, baseny czy tafle przyjmują formy geometryczne, najczęściej wielokątów.

ogród poznań styl formalny

Sprawdź również inne > Ogrody przydomowe Poznań