Ogród japoński

Ogród japoński najczęściej pojawia się w parkach, przy buddyjskich świątyniach, w okolicach zamków, ale coraz częściej też przy domach prywatnych.

Styl japoński jest skrajnie naturalistyczny, dlatego też projektant ma trudne zadanie, polegające na ukrywaniu swoich działań. Ogród japoński ma umożliwić niezmącony niczym odpoczynek na łonie dzikiej przyrody. Oczywiście, ogród japoński wymaga pielęgnacji, jednak ma ona na celu podkreślenie naturalnej roślinności, a nie jej zdominowanie.

Charakterystyczna dla każdego ogrodu japońskiego jest asymetria połączona z prostotą. Wszelkie elementy w stylu japońskim tworzą harmonijne i eleganckie kompozycje. Wyróżnia się dwa główne typy ogrodów japońskich:

  • Tsukiyama – charakteryzuje się wieloma pagórkami, dużą liczbą imitujących góry kamieni i stawów, zastępujących morza i jeziora
  • Karesansui – jest to ogród suchy, w którym wodę zastępuje żwir, głazy imitują wyspy, a piasek fale.

Zbiornik wodny, woda płynąca lub jej zastępstwo w postaci jasnego wiru – co najmniej jeden z tych elementów musi znaleźć się w ogrodzie japońskim, aby móc go tak nazywać. Niesymetryczne, naturalne głazy to kolejny niezbędny element ozdobny w japońskim ogrodzie.

Kamienie symbolizują stabilność i trwałość. Kolorem, który zdecydowanie dominuje w stylu japońskim, jest zieleń, z rzadka podkreślana barwnymi kwiatami. Najczęściej pojawiające się w ogrodzie japońskim rośliny to: magnolie, wiśnie i azalie. Jeśli chodzi o materię nieożywioną, w ogrodzie japońskim napotkamy na drewniane i kamienne latarnie, mosty i altany.

Sprawdź również Projektowanie ogrodów Poznań

ogród japoński w Poznań ul. Namaromicka