Ogród naturalistyczny

Styl naturalistyczny charakteryzuje swobodna kompozycja i bujny wzrost roślin. To one są tutaj najważniejsze. Aby silnie rosły i nie potrzebowały naszej pomocy, należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Pierwszym krokiem do takiego ogrodu jest analiza siedliska (światła, gleby, klimatu) oraz rzut oka za płot: sprawdzamy, co rośnie dziko wokół naszej działki. Z założenia bowiem ogród naturalistyczny powinien wpisywać się harmonijne w otaczający go krajobraz.
Dobór roślin: gatunki rodzime lub takie, które wyglądają “swojsko”

Odmiany rodzime mają pierwszeństwo przed przybyszami z odległych regionów świata. Chabry, dzwonki, paprocie – dobór gatunków zależy od rejonu. Z tej przyczyny nie musi to być stały zestaw roślin. Na przykład w rejonach podmokłych będą dominowały wierzby i olchy, z bylin natomiast knieć błotna, kopytnik pospolity, kosaćce syberyjskie, rdest wężownik. Na terenach górskich będą to sosny, świerki czy buki, a także tojady, naparstnice i parzydło leśne. Na suchych i kwaśnych glebach sięgamy po wrzosy i borówki.

Posadzić też możemy rośliny, które niekoniecznie są rodzime, ale wyglądają “swojsko” i wpasowują się w krajobraz okolicy. W takich założeniach często i chętnie sięga się po trawy i byliny trawopodobne – miskanty, turzyce, trzcinniki, proso, rozplenice. Posadzone większymi grupami wyglądają bardzo naturalnie.

Ogród naturalistyczny jest ekologiczny i przyjazny zwierzętom. Ptaki zaprosić możemy do ogrodu, sadząc krzewy i drzewa, które owocują jak: jarzębiny, kaliny, bzy czarne i głogi. W ogrodzie naturalistycznym dobrze będzie wyglądał staw, o nieregularnym kształcie, bujnie porośnięty tatarakiem, trzciną i pięknie kwitnącymi kosaćcami, zamieszkały przez żaby.
Tylko naturalne materiały

Materiały powinny być naturalnego pochodzenia – kamień, żwir, kora, drewno. Zdecydować się możemy na drewnianą altankę lub kamienne ścieżki i murki. Naturalność wprowadzają też zwalone pnie porośnięte mchem czy swobodnie porozrzucane głazy i kamienie.

Elementy architektury ogrodowej – odwrotnie niż w stylu np. nowoczesnym – powinny wtapiać się w ogród, nie dominować nad roślinami. Jeśli altanka, to z drewna i porośnięta bluszczem. Pnącza bowiem bardzo dobrze wyglądają w takich ogrodach – wijące się po ścianach winobluszcze, wiciokrzewy i powojniki wzmacniają efekt bujności.

Ogród, który żyje swoim życiem

Z założenia ogród taki sam się reguluje, wymaga minimum naszej ingerencji. Z tego powodu jest do propozycja dla osób szukających w ogrodzie wytchnienia, a nie pracy. Miejsce trawnika zajmuje łąka kwietna, nad którą fruwa chmara owadów, albo rośliny okrywowe, jak barwinek czy kopytnik pospolity. Osobom, które nie potrafią sobie wyobrazić ogrodu bez trawnika, polecić można mieszanki traw z nasionami stokrotek i koniczyny, gdyż taki “kwitnący” trawnik wkomponuje się w idee ogrodu naturalistycznego.
Minimum pielęgnacji

Rzadko sięgamy po sekator. Pielęgnacji ten ogród wymaga akurat tyle, by nie wyglądał jak nieokiełznana i trudno dostępna dzicz.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym ogrodzie łączyć różne style – zwłaszcza jeśli ktoś posiada duży teren. Zieleń blisko domu może mieć charakter bardziej formalny, natomiast krańcom działki nadać możemy wygląd właśnie naturalistyczny, który harmonijne będzie łączył się z naturą za płotem

Sprawdź również Projektowanie ogrodów Poznań