Ogród śródziemnomorski

Południowe krzewy, drzewa i wiele innych roślin znad Morza Śródziemnego zachwycają posiadaczy polskich ogrodów. Wbrew pozorom, nie tak trudno sprawić sobie za oknem odrobinę egzotyki.

Ogród Śródziemnomorski pomagają stworzyć rośliny charakterystyczne dla południowych części kontynentu, które z powodzeniem kwitną także w Polsce. Są to m.in.: puzyrnik, judaszowiec i niektóre odmiany palm. Wiele z nich wykazuje się zaskakującą odpornością na chłody, inne przetrwają zimę tylko po uprzednim ich zabezpieczeniu.

Rośliny znad Morza Śródziemnomorskiego najlepiej przyjmują się w zachodnich częściach Polski, gdzie klimat jest dla nich nieco przyjaźniejszy niż na wschodzie. Nie bez znaczenia są również mikroklimaty.

Większość roślin śródziemnomorskich najlepiej umieścić po południowej stronie domu. Są one tam chronione przed silnym wiatrem, a przede wszystkim dociera do nich stosunkowo duża ilość promieni słonecznych. Ważna jest ochrona palm czy puzayrników przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Silne wiatry, grad, czy burze mogą wyrządzić im najwięcej szkody.

Jeżeli natomiast chodzi o zimno, największe zagrożenie stanowi ono dla najmłodszych roślin. Dlatego też głównie przez pierwsze lata wzrostu rośliny trzeba ją szczelnie osłaniać podczas zimniejszych okresów w roku.

Alternatywne rozwiązania

Nie mając pewności co do przetrwania roślin śródziemnomorskich, warto zastąpić część z nich gatunkami odporniejszymi na chłód. Nawet wprawne oko w pierwszej chwili nie dostrzeże różnicy między mało odpornym drzewem oliwkowym a Gruszką wierzbolistną, gdyż zarówno liście, jak i owoce obu drzew są niezwykle podobne. Natomiast żywotniki Thuja lub też cyprysiki Chamaecyparis z powodzeniem zastąpią w ogrodzie śródziemnomorskim tradycyjne cyprysy.

Tworząc ogród w stylu śródziemnomorskim, nie można zapominać o ozdobnych dodatkach. Należą do nich sezonowe kwiaty w donicach czy pojemnikach, jak również wazy, czy figury z terakoty, tak charakterystyczne dla ogrodów śródziemnomorskich.

Dla ogrodu śródziemnomorskiego typowe są krzewy formowane

Ogród Śródziemnomorski Poznań Os.Czecha

Sprawdź również Projektowanie ogrodów Poznań