Ogród żwirowy

Głównym zadaniem żwiru jest poprawa estetyki ogrodu. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu rabaty, stanowiąc wręcz doskonałe tło dla rośliny. Co bardzo istotne, żwir jest niezwykle prosty w utrzymaniu.

Zaletą żwiru jest z pewnością jego uniwersalność, gdyż sprawdza się w niemal każdym ogrodzie. Nie sposób obejść się bez żwiru, tworząc ogród śródziemnomorski, ale jest on istotny także dla stylu japońskiego. Żwir podkreśla również charakter prostego, wręcz minimalistycznego ogrodu miejskiego. Pełni on tam nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną, nieraz zastępując częściowo trawnik.

Wykorzystanie żwiru w ogrodzie

Częstym zastosowaniem żwiru jest wysypywanie nim ścieżek. Ponadto, w zyskujących uznanie ogrodach śródziemnomorskich żwir wyróżnia takie rośliny jak liliowce czy juki.

W oryginalnych ogrodach japońskich zadaniem żwiru jest zastąpienie wody, a nawet imitowanie fal. Efekt ten stosowany jest też w innych stylach ogrodowych. Zasadzenie na żwirowej rabacie miskantów, turzyc czy innych roślin trawiastych tworzy złudzenie górskiego potoku. Żwir nieodłącznie towarzyszy również brzegom rzeczywistych oczek wodnych czy potoków.

Żwir można także wykorzystać jako urozmaicenie kolorystyczne ogrodu. W tej kwestii możliwości są niemal nieograniczone. W przyciemnionych częściach ogrodu warto wykorzystać jasny żwir, który nieco ożywi ogród. W obszarach ożywionych światłem słonecznym lepiej umieścić żwir w ciemniejszych odcieniach, sadząc tam jednocześnie jasne rośliny.

Grys doskonale sprawdza się jako imitacja rzeki, jak również zastępstwo dla bruku. Na trawiastych rabatach żwirowych doskonale odnajduje się ściółka, natomiast rośliny trawiaste świetnie sprawdzają się niemal na każdym żwirze.

Żwir, ogród żwirowy
Żwir, ogród żwirowy

Sprawdź również Projektowanie ogrodów Poznań